faculty list 2

Faculty List

Pri-Primary Staff (2019-20)

1 Pre-Primary Coordinator Ms.Priya Vaid
2 Nursery -A Ms.Kirti Das
3 Nursery – B Ms.Tanvi Arora
4 Nursery – C Ms.Bipasha Datta
5 Nursery – D Ms.Monika Khera
6 Nursery – E Ms.Sushmita R.Choudhury
7 Nursery – F Ms.Sweety Sharma
8 Nursery – G Ms.Anjum Kapoor
9 Nursery – H Ms.Sumedha Kaul
10 Nursery -I Ms.Rashmi Dwivedi
11 Nursery -J Ms.Meenakshi Bhatia
12 Prep- A Ms.Shalu Pandey
13 Prep-B Ms.Savita Singh
14 Prep-C Ms.Ritu Agarwal
15 Prep-D Ms.Rakhi Sharma
16 Prep-E Ms.Jyoti Gogna
17 Prep-F Ms.Renu Chaturvedi
18 Prep-G Ms.Manmeet Bindra
19 Prep-H Ms.Anjali Saksena
20 Prep-I Ms.Ritu Khanna
21 Prep-J Ms.Shreeya Bhanot
22 Dance Teacher (Indian) Ms.Reeta Upadhyay
23 Dance Teacher (Western) Ms.Dimple Gupta
24 Music (vocal) Ms.Saumita Sinha
25 Art & Craft Ms.Shweta Mehta
26 Computer Activity Teacher Ms.Monika Sharma
27 Western Dance Teacher Mr. Kanhiya
28 Yoga Activity Teacher Ms.Shivani Rana

Primary Staff (2019-20)

1 HM Mrs.S.Khurana
2   Ms.S.Nath (Coordinator I & II)
3 I-A
4 I-B Ms.Swapna G.Nair
5 I-C Ms.Leena Kapoor
6 I-D Ms.Monika Kumar
7 I-E Ms.Shipra Singh
8 I-F Ms.Monika
9 I-G Ms.Ruchi Eugene
10 I-H Ms.Shailly Suri
11 II-A Ms.Kavita Bhayana
12 II-B Ms.Megha Jain
13 II-C Ms.Sanju Singh
14 II-D Ms.Arti Sharma
15 II-E Ms.Dipti Vashisht
16 II-F Ms.Anuradha Bhalla
17 II-G Ms.Seema Sinha
18 II-H Ms.Bharti Kumar
19 Hindi Ms.Aarti Gaur
20 English Activity Teacher Ms.Neha Sawhney
21 III-A Ms.Alka Bindroo
22 III-B Ms.Rubia Pandit
23 III-C
24 III-D Ms.Deepti Vachher
25 III-E Ms.Meenakshi Agarwal
26 III-F Ms.Priyanka Rai
27 III-G Ms.Shubhi Sodhi
27 III-H Ms.Seema Gupta
28 IV-A Ms.P.Tyagi (Cl. Rep.)
29 IV-B Ms.Shalini Srivastava
30 IV-C Ms.Baljeet Kaur
31 IV-D Ms.Neena Mahajan
32 IV-E Ms.Swati Ahuja
33 IV-F Ms.Sneha Sharma
33 IV-G Ms.Nisha Singh
34 IV-H Ms.Vaishali Tyagi
35 V-A Ms.Lubna Ansari
36 V-B Ms.Anupa Rawat (Cl Rep.)
37 V-C Ms.Pallavi Tyagi 2
38 V-D Ms.Rinki Grover
39 V-E Ms.Sarika Sharma
40 V-F Ms.Niti Tomar
41 V-G Ms.Sunita Sidana
42 V-H Ms.Agnes S
43 English Ms.Apoorva D Kumar
44 English Ms.Shabina Saifi
45 Computer Ms.Ruchi Goyal
46 Ms.Bhavna Sharma
47 Ms.Ruchi Bathla
48 Art Mrs.Somona Bhattacharya
49 Mrs.Shuchi Mehra
50 Ms.Japneet Kaur
51 W. Dance Mr.Prateek G.Roy
52 Ms. Deepika Yadav
53 Ms.Susmita
54 C. Dance; Mr.Arun Pandey
55 Ind. Music Ms.Smita Sharma
56 Ms.Sumama Chakraborty
57 Mr. Chetan Sisodiya y
58 W. Music Mr.Shahrukh Hasan
59 Social Science Ms.Preeti Singh
60 Maths Ms.V.Lalitha
61 Library Ms.Kusum Khurana
62 Sports Mrs.Babita Malik
63 Edusports Mr.Ajay, Ms.Natasha
64 Yoga Ms.Sunita Chauhan
65 Taekwondo Mr.K.Thapa
66 French Ms.Rekha Deepak
67 Counsellor Ms.Pooja Ahuja
68 Karate Mr.Dileep

Senior Staff (2019-20)

1 Senior Coordinator Ms.S. Sawhney
2 Midd.School Coordinator Ms.M. Mathur
3 VI A Mr.Rajneesh Joshi
4 VI B Ms.Reeta Tyagi
5 VI C Ms.Gunjan Gangola
6 VI D Ms. Sanyogita Jha
7 VI E Ms Deepa Thomas
8 VI F Ms I V. Sharma
9 VI G Mr Pradeep Garg
10 VII A Ms. Geeta
11 VII B Ms.S. Yadav
12 VII C Ms. Mamta Mahlotra
13 VII D Ms. Inderjeet Kaur
14 VII E Ms.Anu Walia
15 VII F Ms. Suruchi Sharma
16 VII G Ms. Luna Das
17 VIII A Ms. Usha Malik
18 VIII B Ms. S.Ghai
19 VIII C Ms.Kalpana Pandey
20 VIII D Ms. P. Gambhir
21 VIII E Ms. Chaitali Choudhry
22 VIII F Ms. Sangeeta Acharya
23 IX A Ms. Chitra Kapoor
24 IX B Ms. Shailaja
25 IX C Ms.Sonika Srivastava
26 IX D Ms. Asma Zareen
27 IX E Ms. Kamalpreet Kaur
28 IX F Ms. Bhawna Vij
29 X A Ms. Meenu Sharma
30 X B Ms.G. Sharma
31 X C Ms. Soma Choudhry
32 X D Ms.Pooja Singh
33 X E Ms. Parul Agarwal
34 X F Ms. Sutapa Roy
35 X G Ms.Shobha Gupta
36 XI A Ms. Anjli Wason
37 XI B Ms. Mamta. P.
38 XI C Ms. Rashmi Mehta
39 XI D Ms. Alka Kumar
40 XII A Ms.Priyanka Nagi
41 XII B Ms.Reena Kumar
42 XII C Ms. Bindu Gupta
43 XII D Ms.Tanu Chabra
44 Maths (HOD) Mr.SK Saxena
45 English (HOD) Mr. Sajeev Philip
46 Computers (HOD) Ms. Poonam Mehta
47 Sports (HOD) Mr. Om Dutt Sharma
48 Arts (HOD) Ms. Vandana Datta
49 Music & Dance (HOD) Ms. Manju Wazir
50 Maths Ms. Saswati Halder
51 Maths Mr. Himanshu Joshi
52 Maths Mr.Pradeep Garg
53 Science Ms. Nirmalesh Gupta
54 Science Ms. Madhusmita Purohit
55 Science Ms.Shivani Sood
56 Lab. Demonstrator (Physics) Ms. Rachna Banerjee
57 Lab. Demonstrator (Chemistry) Ms. Parvati Choudhary
58 Lab. Demonstrator (Biology) Ms. Preeti Kumari
59 General Science Lab. Technician Mr. Abdul Nabi
60 Financial Accountancy Ms.Rashmi Mehta
61 Computers Ms. Anjana Vashishtha
62 Computers Ms. Ritu Gupta
63 Computers Ms. Surbhi Chaudhary
64 Physical Education Ms. Anita Rawat
65 Physical Education Mr. Ashish Singh. Parihar
66 Head Coach, Basketball Mr. Akshey Behl
67 Art & Craft Teacher Ms. Payal Singh
68 Librarian Ms. Shweta Srivastava
69 Assistant Librarian Ms. Kiran Lal
70 Librarian Ms.Kavita Srivastava
71 Counsellor Mr. Amit Mehndiratta
72 Counsellor Ms.Niharika Kalra
73 Psychology Part Time Ms.Neha Dutt
74 Indian Music (Vocal) Ms. Ruba Munshi
75 Western Music (Instrumental) Mr. Amit Bhatia
76 Western Music (Instrumental) Mr. Malay Chandra Das
77 Indian Music (Instrumental) Mr. Kamlesh Pandey
78 French Ms. Surabhi Jain
79 French Ms. Shashi Gupta

AFFLIATED TO CENTRAL BOARD OF SECONDARY EDUCATION (AFFILIATION NO. 2130382)

© The Khaitan School 2019