Faculty List

Faculty List

PRE-PRIMARY STAFF (2018-19)

S.No Name Designation / Subject
1 Ms. Priya Vaid Pre-Primary Coordinator
2 Ms.Shalu Pandey Teacher, Nursery A
3 Ms.Anu Sharma Co-Teacher, Nursery A
4 Ms.Savita Singh Teacher, Nursery B
5 Ms.Shubhi Batham Co-Teacher, Nursery B
6 Ms.Ritu Agarwal Teacher, Nursery C
7 Ms.Priyanka Gupta Co-Teacher, Nursery C
8 Ms.Rakhi Sharma Teacher, Nursery D
9 Ms.Kanupriya Singh Co-Teacher, Nursery D
10 Ms.Jyoti Gogna Teacher, Nursery E
11 Ms.Taruna Rawat Co-Teacher, Nursery E
12 Ms.Renu Chaturvedi Teacher, Nursery F
13 Ms.Neelam Sharma Co-Teacher, Nursery F
14 Ms.Manmeet Bindra Teacher, Nursery G
15 Ms.Gitika Sharma Co-Teacher, Nursery G
16 Ms.Anjali Saksena Teacher, Nursery H
17 Ms.Minal Kamboj Co-Teacher, Nursery H
18 Ms.Ritu Khanna Teacher, Nursery I
19 Ms.Nidhi Agarwal Co-Teacher, Nursery I
20 Ms.Shreeya Bhanot Teacher, Nursery J
21 Ms.Ritu Dhingra Co-Teacher, Nursery J
22 Ms.Meenakshi Bhatia Teacher, Prep A
23 Ms.Venus Lehra Co-Teacher, Prep A
24 Ms.Archana(T) Teacher, Prep B
25 Ms.Ruchi Mangal Co-Teacher, Prep B
26 Ms.Rinkal Gola (T) Teacher, Prep C
27 Ms.Anjum Kapoor Teacher, Prep D
28 Ms.Shweta Chabbra Co-Teacher, Prep D
29 Ms.Monika Khera Teacher, Prep E
31 Ms.Kirti Das Teacher, Prep F
32 Ms.Bushra Khan Co-Teacher, Prep F
33 Ms.Susmita Roy Choudhury Teacher, Prep G
34 Ms.Mamta Anand Co-Teacher, Prep G
35 Ms.Rashmi Dwivedi Teacher, Prep H
36 Ms.Tanvi Arora Teacher, Prep I
37 Ms.Rani gupta Co-Teacher, Prep I
38 Ms.Bipasha Datta Teacher, Prep J
39 Ms.Purnima Singh Co-Teacher, Prep J
40 Ms. Reeta Upadhyay Indian Dance
41 Ms. Dimple Gupta Western Dance
42 Mr. Kanhiya Haldar Western Dance
43 Ms. Saumita Sinha Vocal Music
44 Ms. Shweta Mehta Art & Craft
45 Ms.Monika Sharma Computer
46 Ms. Sharmistha Banerjee Activity Coordinator
47 Ms. Megha Mittal Yoga

PRIMARY STAFF (2018-19)

S.No. Name Designation / Subject
1 Mrs. Seema Khurana Head Mistress, Junior School
2 Ms. Shagun Nath Class I & II Coordinator
3 Ms.Kavita Bhayana Class Teacher, I-A
4 Ms.Megha jain Class Teacher, I-B
5 Ms.Sanju Singh Class Teacher, I-C
6 Ms.Arti Sharma Class Teacher, I-D
7 Ms.Shikha Tygai Class Teacher, I-E
8 Ms.Anuradha Bhalla Class Teacher, I-F
9 Ms.Seema Sinha Class Teacher, I-G
10 Ms.Bharti Kumar Class Teacher, I-H
11 Ms.Chinmai Mishra Class Teacher, II-A
12 Ms.Shailly Suri Class Teacher, II-B
13 Ms.Leena Kapoor Class Teacher, II-C
14 Ms.Indu Chandel Class Teacher, II-D
15 Ms.Shipra Singh Class Teacher, II-E
16 Ms.Sumani Lama Class Teacher, II-F
17 Ms.Isha Thakur Class Teacher, II-G
18 Ms.Swapna G Nair Class Teacher, II-H
19 Ms.Aarti Gaur Hindi
20 Ms. Neha Sawhney English
21 Ms.Pallavi Tyagi       Class Teacher III-A

Class Representative

22 Ms.Shalini Srivastava Class Teacher, III-B
23 Ms.Baljeet Kaur Class Teacher, III-C
24 Ms.Priyanka Rai Class Teacher, III-D
25 Ms.Swati Ahuja Class Teacher, III-E
26 Ms.Sneha Singh Class Teacher, III-F
27 Ms.Nisha Singh Class Teacher, III-G
28 Ms.Vaishali Tyagi Class Teacher, III-H
29 Ms.Lubna Ansari Class Teacher, IV-A
30 Ms.Anupa Rawat Class Teacher, IV-B

Class Representative

31 Ms.Ruchika Class Teacher, IV-C
32 Ms.Rinki Grover Class Teacher, IV-D
33 Ms.Sarika Sharma Class Teacher, IV-E
34 Ms.Anjali Gupta Class Teacher, IV-F
35 Ms.Sunita Sidana Class Teacher, IV-G
36 Ms.Agnes Sunanda Class Teacher, IV-H
37 Ms.Rubia Pandit Class Teacher, V-A
38 Ms.Alka Bindroo Class Teacher, V-B
39 Ms.Seema Gupta Class Teacher, V-C
40 Ms.Neena Mahajan Class Teacher, V-D
41 Ms.Meenakshi  Class Teacher, V-E

Class Representative

42 Ms.Deepti Vachher Class Teacher, V-F
43 Ms.Shubhi Sodhi Class Teacher, V-G
44 Ms.Shabina Saifi English
45 Ms.Apoorva D Kumar English
46 Ms.Preeti Singh Social Science
47 Ms.V.Lalitha Maths
48 Ms.Ruchi Goyal Computer
49 Ms.Gunjan Arora Computer
50 Ms.Ruchi Bathla Computer
51 Ms.Somona Bhattacharya Art
52 Ms.Shuchi Mehra Art
53 Ms.Japneet Kaur Art
54 Mr.Prateek G.Roy Western Dance
55 Ms.Susmita Western Dance
56 Mr.Arun Pandey Classical Dance
57 Ms.Smita Sharma Indian Music (Vocal)
58 Mr. Chetan Sisodiya Indian Music (Instrumental)
59 Mr.Shahrukh Hasan Western Music (Vocal)
60 Ms.Kusum Khurana Librarian
61 Ms.Babita Malik Sports
62 Mr.Ajay, Ms.Nidhi Sports (Edusports Representative)
63 Ms.Sunita Chauhan Yoga
64 Mr.K.Thapa Taekwondo
65 Ms.Rekha Deepak French
66 Ms.Pooja Ahuja Counsellor
67 Mr.Dileep Karate


SENIOR STAFF (2018-19)

S.No. Name Designation / Subject
1 Ms.Sheetal Sawhney Senior Coordinator 
2 Mrs. Monica Mathur Middle School Coordinator 
3 Ms.Chaitali Choudhary Class Teacher, VI A
4 Ms.Sushma Yadav Class Teacher, VI B
5 Ms.Mamta Malhotra Class Teacher, VI C
6 Ms.Indrajeet Kaur Class Teacher, VI D
7 Ms.Anu Walia Class Teacher, VI E
8 Ms.Suruchi Sharma Class Teacher, VI F
9 Ms.Luna Das Class Teacher, VI G
10 Ms.Geeta Prakash Class Teacher, VII A
11 Ms.Sheetal Ghai Class Teacher, VII B
12 Ms.Kalpana Pandey Class Teacher, VII C
13 Ms.Preeti Gambhir Class Teacher, VII D
14 Ms.Nupur Pal Class Teacher, VII E
15 Ms.Kumud Mishra Class Teacher, VII F
16 Ms.Asma Zareen Class Teacher, VII G
17 Ms.Reeta Tyagi Class Teacher, VIII A
18 Ms.Anu Thakur Class Teacher, VIII B
19 Ms.Geeta Class Teacher, VIII C
20 Ms.Deepa Thomas Class Teacher, VIII D
21 Ms.Indravati Sharma Class Teacher, VIII E
22 Ms.Usha Malik Class Teacher, VIII F
23 Ms Meenu Sharma Class Teacher, IX A (HOD)
24 Ms.Geetanjali Sharma Class Teacher, IX B
25 Ms Soma Sur Chaudhry Class Teacher, IX C
26 Ms Anindita Paul Class Teacher, IX D
27 Ms.Parul Agrawal Class Teacher, IX E
28 Ms.Bhawna Vij Class Teacher, IX F
29 Ms Sutapa Roy Class Teacher, IX G
30 Ms.Shrabani Paul Class Teacher, X A
31 Ms.Monika Mehta Class Teacher, X B
32 Ms.Pooja Singh Class Teacher, X C
33 Ms.Shoba Gupta Class Teacher, X D
34 Ms. Kamalpreet Kaur Class Teacher, X E
35 Ms.Shailaja Class Teacher, X F
36 Ms.Priyanka Nagi Class Teacher, XI A (HOD)
37 Ms.Reena Kumar Class Teacher, XI B
38 Ms.Bindu Gupta Class Teacher, XI C
39 Ms.Tanu Chhabra Class Teacher, XI D
40 Ms.Anjali Wason Class Teacher, XII A
41 Ms.Mamta Priyadarshini Class Teacher, XII B
42 Mr.Nandalal Tewary Class Teacher, XII C
43 Ms.Alka Kumar Class Teacher, XII D (HOD)
44 Ms.Alka Kumar Class Teacher, XII E (HOD)
45 Mr. Sajeev Philip English (HOD)
46 Mr. Sunil Kumar Saxena Maths (HOD)
47 Ms. Poonam Mehta Computers (HOD)
48 Mr. Om Dutt Sharma Sports (HOD)
49 Ms. Vandana Datta Arts (HOD)
50 Ms. Manju Wazir Music & Dance (HOD)
51 Ms. Saswati Halder Maths
52 Mr. Himanshu Joshi Maths
53 Mr.Pradeep Garg Maths
54 Ms. Nirmalesh Gupta Science
55 Ms. Madhusmita Purohit Science
56 Ms.Shivani Sood Science
57 Ms. Rachna Banerjee Lab. Demonstrator (Physics)
58 Ms. Parvati Choudhary Lab. Demonstrator (Chemistry)
59 Ms. Diksha Dhiman Lab. Demonstrator (Biology)
60 Ms.Rashmi Mehta Financial Accountancy
61 Ms. Anjana Vashishtha Computers
62 Ms. Ritu Gupta Computers
63 Ms. Surbhi Chaudhary Computers
64 Ms. Anita Rawat Physical Education
65 Mr. Ashish Singh. Parihar Physical Education
66 Mr. Akshey Behl Head Coach, Basketball
67 Ms. Payal Singh Art & Craft Teacher
68 Ms. Shweta Srivastava Librarian
69 Ms. Kiran Lal Assistant Librarian
70 Ms. Neha Dutt Counsellor
71 Ms.Kashika Dabra Counsellor
72 Ms. Ruba Munshi Indian Music (Vocal)
73 Mr. Amit Bhatia Western Music (Instrumental)
74 Mr. Malay Chandra Das Western Music (Instrumental)
75 Mr. Kamlesh Pandey Indian Music (Instrumental)
76 Ms. Surbhi Jain French
77 Ms. Shashi Gupta French
78 Ms.Sheekha Roy Choudhury Soft Skill

AFFLIATED TO CENTRAL BOARD OF SECONDARY EDUCATION (AFFILIATION NO. 2130382)

© The Khaitan School 2017